Apostolic Successions of Spiritis Church
 


W
XI. ROMAN CATHOLIC
(BRAZILIAN)

(Copy of a document in Portuguese, as transcribed by a non-Portuguese speaker.)

 

Nos, + DOM MILTON CUNHA, pela Graca de Deus e da Santa Igreja, Acrse-Bispo Primaz do Brasil, fazemos saber que nesta data, conferimos a Sagracao Episcopal, "Sub-Condicione", a S. Sxcia. + DOM EUSEBIO PACE a Nossa Successao Apostolica, proveniente de IGREJA CATOLICA APOSTOLICA ROMANA, por intermedio da IGREJA CATOLICA APOSTOLICA BRASILEIRA, recebida a 5 Junho de 1960, das maos do Saudoso Bispo + DOM CARLOS DUARTE COSTA, ex-Titular de Maura.
O PAPA LEAO Xin, sagrou o Cardeal Rampola,
O CARDEAL ARCOVERDE sagrou o Cardeal Leme,
O CARDEAL LEME, sagrou o Dom Carlos Duarte Costa,
DOM CARLOS DUARTE COSTA, este, sagrou Dom Milton Cunha,
DOM MILTON CUNHA, que por su vez, sagra "Sub-conditione". Dom Eusebio Pace,
DOM EUSEBIO PACE, Em Capela Particular. Em Sao Paulo, as 12 Horas do dia 3 de Octubro de 1969 Secula XX de Era Crista (Signed) DOM MILTON CUNHA PRIMAZ DO BRASH.

ROTEIRO DE SUCCESSAO:

Clarification:

  • Sebastian Leme de Silveira Cintra, Roman Catholic Bishop of Rio de Janeiro, on December 8, 1924, consecrated:

  • Carlos Duarte Costa, who on June 5, 1960, consecrated:

  • Milton Cunha who on October 3, 1968, consecrated, sub-conditione:

  • Giuseppe Santo Eusebio Pace, who on October 15, 1978, consecrated:

  • Antonio Pietroburgo, "Chiesa Cattolica Ortodossa," Patriarch of Rome, American Orthodox Catholic Church, who on January 16, 1980, consecrated:

  • Donald Lawrence Jolly, Ph.D., who on March 16,1980, consecrated:

  • Robert Vincent Bernard Dawe, who on October 18, 1981, consecrated:

  • Francis Thorne-Coley, who on August 20, 1998, consecrated:

  • Lee Allen Petersen, who on November 18, 1998 consecrated:

  • Laurence Allan Jensen, Ph.D, D.D., who on January 1,2000, in company with Lee Allen Petersen, consecrated:

  • Glenda Green, D.D., who on May 18, 2002, in company with Laurence Allan Jensen Ph.D, D.D, for Spiritus Sancti, consecrated:

  • Christopher J. Hegarty, Ph.D, D.D.

  • Since that time, on January 28, 2010, Laurence Allan Jensen, Ph.D, D.D, in company with Glenda Green, D.D., also consecrated:

  • Dale Miesen, D. D.

THE CONVERSION to Christianity of the Netherlands was chiefly due to the labors of St. Willibrord in the late 7th and early 8th centuries. After his consecration by Pope Sergius in 696, he established his Chair at Utrecht, which was forever after the Primatial See of Holland. Ultimately this authority became a Prince-Bishop of the Holy Roman Empire until 1528. At that time the Prince-Bishop, Henry of Bavaria, ceded the sovereignty to the Emperor Charles V. As a result of Jesuit intrigue the Roman Catholic Church in Holland (comprising the Archepiscopal See of Utrecht and the Bishoprics of Haarlem and Deventer) became separated from the rest of the Roman Catholic Church in the year 1702. This was largely due to the unjust suspension of the saintly Archbishop Peter Codde. After his death, Dominique Marie Varlet, Bishop of Babylon restored the apostolic succession, and the Dutch church became known as The Old Roman Catholic Church. This was to distinguish it from those who adhered to a new hierarchy intruded by the Roman Curia.

After the Vatican Council of 1870, certain Roman Catholics in various parts of the world, protested against the dogma of Papal Infallibility decreed by that council, and were known as OLD Catholics to denote that they adhered to the old teaching of Christendom, and not to the new teaching of Rome. The OLD Catholics obtained their episcopal succession from the Old Roman Catholics of Holland, and the two bodies formed a loose federation of non-papal Catholic Churches under the title of the Union of Utrecht.

An Old Catholic Church was established in Great Britain and Ireland in 1908 when the Earl of Landaff was consecrated its first bishop. In 1910 he severed connection with the Union of Utrecht on account of the growing influence of the Modernist and Anglican heresies in the other churches of the Union, which culminated in inter-communion being established between churches of the Utrecht Union and those of the Anglican Communion in 1932. In the following table, the succession is traced from Cardinal Antonio Barberini, nephew of Pope Urban Vin who was nominated to the Archepiscopal See of Rheims by King Louis XIV of France, recognized by the Pope, and the record of whose entry and enthronement at Rheims is preserved in Fisquot's LA FRANCE PONTIFICALE, and so:

 

  • Antonio Cardinal Barberini, on November 12, 1668, consecrated:

  • Due Charles Maurice Le Tellier, as his perpetual Coadjutor cum jure successionis, who on September 21, 1670, consecrated:

  • Jacques Benigne Bossuet, Bishop of Mequx, who in 1671 consecrated:

  • Jacques Goyon De Matignon, Bishop of Condom, who on February 19. 1719, consecrated:

  • Dominique Marie Varlet, Bishop of Babylon, who on October 18,1739,consecrated:

  • Peter Johann Meindaerts, Archbishop of Utrecht, who on July 11, 1745, consecrated:

  • Johann Van Stiphout, Bishop of Haarlem, who on February 7, 1768, consecrated:

  • Walter Van Nieuwenhuisen, Archbishop of Utrecht, who on June 21,1778, consecrated:

  • Adrian Broekman, Bishop of Haarlem, who on July 5, 1797, consecrated:

  • John James Van Rhyn, Archbishop of Utrecht, who on November 7, 1805, consecrated:

  • Gisbert De Jong, Bishop of Deventer, who on April 24, 1814, consecrated:

  • Willibrord Van Os, Archbishop of Utrecht, who on April 25, 1819, consecrated:

  • John Bon, Seventh Bishop of Haarlem, who on November 13, 1825, consecrated:

  • John Van Santen, Archbishop of Utrecht, who in July of 1854 consecrated:

  • Herman Heykamp, Bishop of Deventer, who on August 11, 1873, consecrated:

  • Gaspard John Rinkel, Bishop of Haarlem, who on May 11, 1892, consecrated:

  • Gerardus Gul, Archbishop of Utrecht, who on October 9, 1909, consecrated:

  • Arnold Harris Mathew, 4th Earl of Landaff, Regionary Old Catholic Bishop for Great Britain and Ireland, afterward Archbishop of London, who on June 29, 1913, consecrated:

  • Rudolphe Francois Edouard de Gramant Hamilton de Brabant, His Serene Highness, Prince de Landas Berghes et de Rache et Due de St. Winnock, Archbishop of the Old Roman Catholic Church (See Tables XIV and XV) who on October 4,1916 consecrated:

  • Carmel Henry Carfora, Archbishop and Primate of the North American Old Roman Catholic Church, who on June 17, 1945, consecrated:

  • Earl Anglin Lawrence James of Toronto, Canada, who on October 17, 1970, consecrated:

  • William Vincent Paul Hains-Howard, who on May 3, 1971, consecrated: Peter Wayne Goodrich, Archbishop and Primate of the Liberal Catholic Church International, who on March 16, 1980, consecrated:

  • Robert Vincent Bernard Dawe, who on October 18, 1981, consecrated:

  • Francis Thorne-Coley, who on August 20, 1998, consecrated:

  • Lee Allen Petersen, who on November 18, 1998 consecrated:

  • Laurence Allan Jensen, Ph.D, D.D., who on January 1, 2000, in company with Lee Allen Petersen, consecrated:

  • Glenda Green, D.D., who on May 18, 2002, in company with Laurence Allan Jensen Ph.D, D.D, for Spiritus Sancti, consecrated:

  • Christopher J. Hegarty, Ph.D, D.D.

  • Since that time, on January 28, 2010, Laurence Allan Jensen, Ph.D, D.D, in company with Glenda Green, D.D., also consecrated:

  • Dale Miesen, D. D.


W
XIII. OLD CATHOLIC
(JUNIOR LINE)

RUDOLPHE Francois Edouard de Gramant Hamilton de Brabant, His Serene Highness, Prince de Landas Berghes et de Rache et Due de St. Winnock, Archbishop of the Old Roman Catholic Church, on October 3,1916, consecrated:

  • William Henry Francis Brothers, who on August 25, 1935 consecrated:

  • Albert Dunstan Bell, who on March 9, 1940, consecrated:

  • Edgar Ramon Verostek, who on December 7, 1941, consecrated:

  • Lowell Paul Wadle, who on October 3,1948, consecrated:

  • Odo Acheson Barry, Mar Columba, who on July 17, 1955, consecrated:

  • Hugh George de Willmott Newman, Mar Georgius I, who on July 6, 1956, consecrated:

  • Charles Dennis Boltwood, who on October 16,1966, consecrated:

  • Albert J. Fuge, who of May 27, 1972, consecrated:

  • John Lawrence Brown, who on December 31, 1973, consecrated:

  • Donald Lawrence Jolly, who on March 16, 1980, consecrated:

  • Robert Vincent Bernard Dawe, who on October 18, 1981, consecrated:

  • Francis Thorne-Coley, who on August 20,1998, consecrated:

  • Lee Allen Petersen, who on November 18, 1998 consecrated:

  • Laurence Allan Jensen, Ph.D, D.D., who on January 1, 2000, in company with Lee Allen Petersen, consecrated:

  • Glenda Green, D.D., who on May 18, 2002, in company with Laurence Allan Jensen Ph.D, D.D, for Spiritus Sancti, consecrated:

  • Christopher J. Hegarty, Ph.D, D.D.

  • Since that time, on January 28, 2010, Laurence Allan Jensen, Ph.D, D.D, in company with Glenda Green, D.D., also consecrated:

  • James Humble, D.D.


W
XIV. OLD CATHOLIC
(ENGLISH LINE)

SHORTLY AFTER the outbreak of World War I, Archbishop, the Earl decided that it was necessary to make arrangements for the safeguarding of the succession and called upon his priests to elect a suitable candidate for the Episcopate. They elected the Reverend Frederick Willoughby, a former Anglican Clergyman, who was duly consecrated as recorded below, but whose connection with the Old Catholic Church in Great Britain was formally terminated on May 19, 1915 and he eventually submitted to Rome. Archbishop Mathew died on December 20, 1919, by which time the movement had become known as The Old Roman Catholic Church in Great Britain.  Thereafter a more pro-Roman policy was adopted. In 1914 a decision was made to restore the original Old Catholic as distinct from Old Roman Catholic basis and the following line of succession came into being:

  • Arnold Harris Mathew, who on October 28, 1914, consecrated:

  • Frederick Samuel Willoughby, who on July 9, 1922, consecrated:

  • James Bartholomew Banks, James I. Sovereign Primate and Primate of The Service Church, who on May 28,1940 consecrated:

  • Sidney Ernest Page Needham, who on January 4, 1945, consecrated:

  • Hugh George de Willmott Newman, Mar Georgius I, who on July 6, 1956, consecrated:

  • Charles Dennis Boltwood, who on October 16, 1966, consecrated:

  • Albert J. Fuge, who of May 27, 1972, consecrated:

  • John Lawrence Brown, who on December 31,1973, consecrated:

  • Donald Lawrence Jolly, who on March 16,1980, consecrated:

  • Robert Vincent Bernard Dawe, who on October 18,1981, consecrated:

  • Francis Thorne-Coley, who on August 20, 1998, consecrated:

  • Lee Allen Petersen, who on November 18, 1998 consecrated:

  • Laurence Allan Jensen, Ph.D, D.D., who on January 1, 2000, in company with Lee Allen Petersen, consecrated:

  • Glenda Green, D.D., who on May 18, 2002, in company with Laurence Allan Jensen Ph.D, D.D, for Spiritus Sancti, consecrated:

  • Christopher J. Hegarty, Ph.D, D.D.

  • Since that time, on January 28, 2010, Laurence Allan Jensen, Ph.D, D.D, in company with Glenda Green, D.D., also consecrated:

  • Dale Miesen, D. D.


W
XV. LIBERAL CATHOLIC

 

SHORTLY AFTER the outbreak of World War I, Archbishop Arnold Mathew Harris decided that it was necessary to make arrangements for the safeguarding of the succession of the Old Catholics in England and called upon his priests to elect a suitable candidate for the episcopate. They elected the Reverend Frederick Willoughby, a former Anglican Clergyman, who was duly consecrated on October 28, 1914. His connection with the Old Catholic Church in Great Britain was formally terminated on May 19, 1915, and he eventually submitted to Rome.When, the Old Catholic priests in England elected Willoughby, the next in order of voting was the Rev. James Ingall Wedgewood who had introduced a number of Theosophists into the Old Catholic Church. On August 6, 1915, Archbishop Mathew issued a Pastoral letter condemning Theosophy as a heresy and calling upon those of his clergy who were Theosophists to recant. They refused and so left the Old Catholic movement. These clergy and their lay followers did for a time continue to operate under the title. The Old Catholic Church," which was available to them because the followers of Archbishop Mathew had chosen to use of the title Old Roman Catholic. Eventually they adopted the title The Liberal Catholic Church, which they felt to be more appropriate to their views. Bishop Willoughby was in negotiation with Rome with a view to reconciliation, but nothing final had been arranged. When approached by the Theosophical clergy, he consented to consecrate Wedgewood. It appears that Willoughby believed it only honorable to pass on to the clergy who had elected him the episcopal office in which he no longer intended to serve. Thus, on February 13, 1916 he consecrated:

  • James Ingall Wedgewood as Presiding Bishop of the Liberal Catholic Church, who on July 22, 1916, consecrated:

  • Charles Webster Leadbeater, Regionary Bishop for Australia, who on October 17, 1926, consecrated:

  • Ray Marshall Wardall, Regionary Bishop for the USA, who on September 14, 1947, consecrated:

  • Edward Murray Matthews for the USA, who on October 22, 1955, consecrated:

  • William Henry Dawe for Canada, who on April 27, 1978, consecrated:

  • Peter Wayne Goodrich, who on March 16, 1980, consecrated:

  • Robert Vincent Bernard Dawe, who on October 18,1981, consecrated:

  • Francis Thorne-Coley, who on August 20, 1998, consecrated:

  • Lee Allen Petersen, who on November 18, 1998 consecrated:

  • Laurence Allan Jensen, Ph.D, D.D., who on January 1, 2000, in company with Lee Allen Petersen, consecrated:

  • Glenda Green, who on May 18, 2002, in company with Laurence Allan Jensen, Ph.D, D.D, for Spiritus Sancti, consecrated:

  • Christopher J. Hegarty, Ph.D

  • Since that time, on January 28, 2010, Laurence Allan Jensen, Ph.D, D.D, in company with Glenda Green, D.D., also consecrated:

  • Dale Miesen, D. D.


W
XVI. NON-JURING

IN 1688, AT THE TIME of the Glorious Revolution in England, there was a group of clergymen who refused to break their oath of allegiance to James II in order to take the oath to William III.  Thereby they earned for themselves the name of Non-jurors. They upheld the principles of hereditary succession and the divine right of kings, and their refusal to recognize William as king led to their removal from office.  In 1690 they were joined by a number of Scottish clergymen who were unwilling to accept the establishment of Presbyterianism in Scotland. Ultimately, their numbers dwindled, and the Non-jurors faded from the scene in the early 19th century. Their succession continues most notably through Samuel Seabury, first bishop in the Protestant Episcopal Church.

  • Mario Antonio de Dominis, Archbishop of Spalato, on December 14, 1617, consecrated:

  • George Monteig-ne, Bishop of Lincoln, afterwards Bishop of London, who on November 18, 1621, consecrated

  • William Laud, Bishop of St. David's, afterwards Archbishop of Canterbury, who on June 17, 1638, consecrated:

  • Brian Duppa, Bishop of Chichester, who on October 18, 1660, consecrated:

  • Gilbert Sheldon, Bishop of London, afterwards Archbishop of Canterbury, who on December 6, 1674, consecrated:

  • Henry Compton, Bishop of Oxford, later of London, who on January 27, 1677, consecrated:

  • William Sancroft, Archbishop of Canterbury, who on October 25, 1685, consecrated:

  • Thomas White, Bishop of Peterborough, who on January 24, 1693, consecrated:

  • George Hickes, Suffragan Bishop of Thetford, later Primus of the English Non-jurors, who on February 24, 1712, consecrated:

  • Thomas Rattray, Bishop of Dunkeld, who on September 10, 1784, consecrated:

  • William Falconer, Bishop of Caithness, who on September 21. 1712, consecrated:

  • Robert Kilgour, Bishop of Aberdeen, who on November 14, 1768, consecrated:

  • Samuel Seabury, Bishop of Connecticut, who on September 17, 1792, consecrated:

  • Thomas J. Claggett, Bishop of Maryland, who on May 7, 1797, consecrated:

  • Edward Bass, Bishop of Massachusetts, who on May 7, 1797. consecrated:

  • Abraham Jarvis, Bishop of Connecticut, who on May 29. 1811, consecrated:

  • John H. Hopkins, Bishop co-adjutor of New York, who on October 25. 1827, consecrated:

  • Henry U. Onderdonk, Bishop of Pennsylvania, who on July 7, 1836, consecrated:

  • Samuel A. McCoskry, Bishop of Michigan, who on December 8, 1875. consecrated:

  • William E. McLaren, Bishop of Chicago, who on June 24. 1898, consecrated:

  • William Montgomery Brown, Bishop of Arkansas, who on January 2, 1927, consecrated:

  • Wallace David de Ortega Maxey, who on June 5, 1946, consecrated sub- conditione by way of additional commission:

  • Charles Leslie Saul, who on August 1,1946, consecrated sub-conditione by way of additional commission:

  • Hugh George de Willmott Newman, Mar Georgius I. who on July 6, 1956,  consecrated:

  • Charles Dennis Boltwood, who on October 16, 1966, consecrated:

  • Albert J. Fuge, who of May 27, 1972, consecrated:

  • John Lawrence Brown, who on December 31, 1973, consecrated:

  • Donald Lawrence Jolly, who on March 16, 1980, consecrated:

  • Robert Vincent Bernard Dawe, who on October 18,1981, consecrated:

  • Francis Thorne-Coley, who on August 20, 1998, consecrated:

  • Lee Allen Petersen, who on November 18, 1998 consecrated:

  • Laurence Allan Jensen, Ph.D, D.D., who on January 1,2000, in company with Lee Allen Petersen, consecrated:

  • Glenda Green, who on May 18, 2002, in company with Laurence Allan Jensen, Ph.D, D.D, for Spiritus Sancti, consecrated:

  • Christopher J. Hegarty, Ph.D, D.D.

  • Since that time, on January 28, 2010, Laurence Allan Jensen, Ph.D, D.D, in company with Glenda Green, D.D., also consecrated:

  • James Humble, D.D.


W

XVII. INDEPENDENT CATHOLIC

FORESEEING an imminent break-up of the Liberal Catholic Church International in Canada, Archbishop William Henry Dawe and the Canadian Primate, Peter Wayne Goodrich, elected to erect an international church having no allegiance to the Liberal Catholic Church. Dawe and Goodrich passed a Primate of the LCCI in the USA.  Joseph Neth summoned Archbishop John Shelton Davis of Texas, and on March 16, 1980, in Corona Del Mar, California, with Bishop Donald Lawrence Jolly-Gabriel, consecrated Dawe's second cousin, the International Legate Canon, the Very Reverend:

  • Bernard Dawe, as first USA Primate and Primus of the Independent Catholic Church International, who on instructions of the LCCI 1980 Synod, on October 18, 1981,  consecrated:

  • Francis Thorne-Coley, who on August 20,1998, consecrated:

  • Lee Allen Petersen, who on November 18, 1998 consecrated:

  • Laurence Allan Jensen, Ph.D, D.D., who on January 1, 2000, in company with Lee Allen Petersen, consecrated:

  • Glenda Green, D.D., who on May 18, 2002, in company with Laurence Allan Jensen Ph.D, D.D, for Spiritus Sancti, consecrated:

  • Christopher J. Hegarty, Ph.D, D.D

  • Since that time, on January 28, 2010, Laurence Allan Jensen, Ph.D, D.D, in company with Glenda Green, D.D., also consecrated:

  • Dale Miesen, D. D.


W
XVIII. ROMAN CATHOLIC, SYRO-CHALDEAN RITE

WHEN Anthony Thondanatt accepted consecration from the Nestorian Patriarch Maram Mar Rowell Shimun XVIII, (Table IV) his action severed him from communion with Rome. However, after three years his relationship with Rome was restored. Ultimately, he was re-consecrated, as follows:

  • Hanna Sahhar, Mar Elia Johannan Mellus, of the Chaldean Catholic Church, on March 5, 1882, consecrated:

  • Anthony Thondanatt, Mar Abd Ishu, Metropolitan of Trichur, who on July 24, 1899, consecrated:

  • Luis Mariano Scares, Mar Basileus, who on November 30, 1902, consecrated:

  • Ulric Vemon Herford, Mar Jacobus, who on February 28, 1925, consecrated:

  • William Stanley McBean Knight, Mar Paulus, who on October 18,1931, consecrated:

  • Hedley Coward Bartlett, who on May 20, 1945, consecrated:

  • Hugh George de Willmott Newman, Mar Georgius I, who on July 6, 1956, consecrated:

  • Charles Dennis Boltwood, who on October 16,1966, consecrated:

  • Albert J. Fuge, who of May 27, 1972, consecrated:

  • John Lawrence Brown, who on December 31, 1973, consecrated:

  • Donald Lawrence Jolly, who on March 16, 1980, consecrated:

  • Robert Vincent Bernard Dawe, who on October 18, 1981, consecrated:

  • Francis Thorne-Coley, who on August 20, 1998, consecrated:

  • Lee Allen Petersen, who on November 18, 1998 consecrated:

  • Laurence Allan Jensen, Ph.D, D.D., who on January 1, 2000, in company with Lee Allen Petersen, consecrated:

  • Glenda Green, D.D., who on May 18, 2002, in company with Laurence Allan Jensen Ph.D, D.D, for Spiritus Sancti, consecrated:

  • Christopher J. Hegarty, Ph.D, D.D.

  • Since that time, on January 28, 2010, Laurence Allan Jensen, Ph.D, D.D, in company with Glenda Green, D.D., also consecrated:

  • Dale Miesen, D. D.


W
XIX. ROMAN CATHOLIC/CORPORATE REUNION

THE DISPUTE over the validity of Anglican orders produced a desire among some in the Church of England for orders that Rome would be compelled to acknowledge as valid. This desire led to a clandestine attempt to secure indisputable orders for the English clergy. Two priests from the Church of England and one Englishman from the Syrian Patriachate were consecrated in a service that was kept secret, apparently to protect the consecrator. They were Frederick George Lee and Thomas Wimberley Mossman, both Anglican priests, and John Thomas Seccombe, who had been ordained by Ferrette. Subsequently, the three reportedly re-ordained a number of Anglican priests. They called their effort the Order of Corporate Reunion. However, because the effort did not bear the official sanction of the Church of England, and because it seemed intended to manipulate the Roman Church into giving recognition to Anglican orders, the movement failed. The orders conferred, however, were recognized as valid:

  • Ugo Pietro Spinola, a Bishop of the Roman Catholic Church, on June 6,1847, consecrated:

  • Luigi Nazari, subsequently Archbishop of Milano, who in the summer of 1877 consecrated:

  • Frederick George Lee, Thomas Wimberley Mossman and John Thomas Seccombe, for the Order of Corporate Reunion; who, with Richard Williams Morgan, on March 6, 1879, consecrated:

  • Charles Isaac Stevens, Mar Theophilus I, Second British Patriarch of the Patriarchate of Antioch, who on May 4, 1890, consecrated:

  • Leon Chechemian, Mar Leon, who on November 2, 1897, consecrated:

  • Andrew Charles Albert McLaglan, Mar Andries, who on June 4, 1922, consecrated:

  • Herbert James Monzani Heard, Mar Jacobus n, who on June 13, 1943, consecrated:

  • William Bernard Crow, Mar Basilius Abdullah III, who on April 10, 1944, consecrated:

  • Hugh George de Willmott Newman, Mar Georgius I, who on July 6, 1956, consecrated:

  • Charles Dennis Boltwood, who on October 16, 1966, consecrated:

  • Albert J. Fuge, who of May 27, 1972, consecrated:

  • John Lawrence Brown, who on December 31, 1973 consecrated:

  • Donald Lawrence Jolly, who on March 16, 1980, consecrated:

  • Robert Vincent Bernard Dawe, who on October 18, 1981, consecrated:

  • Francis Thorne-Coley, who on August 20, 1998, consecrated:

  • Lee Allen Petersen, who on November 18, 1998 consecrated:

  • Laurence Allan Jensen, Ph.D, D.D., who on January 1, 2000, in company with Lee Allen Petersen, consecrated:

  • Glenda Green, D.D., who on May 18, 2002, in company with Laurence Allan Jensen Ph.D, D.D, for Spiritus Sancti, consecrated:

  • Christopher J. Hegarty, Ph.D, D.D.

  • Since that time, on January 28, 2010, Laurence Allan Jensen, Ph.D, D.D, in company with Glenda Green, D.D., also consecrated:

  • Dale Miesen, D. D.


W
XX. ANGLICAN/REFORMED EPISCOPAL

THE REFORMED EPISCOPAL CHURCH was founded in Philadelphia on December 2, 1873, by Bishop George David Cummins, formerly the Assistant Bishop of Kentucky in the Protestant Episcopal Church in the USA. On December 14, 1873, Cummins consecrated:

  • Charles Edward Cheney, who on June 22, 1879, consecrated:

  • Alfred Spencer Richardson, who on May 4, 1890, consecrated:

  • Leon Chechemian, who on November 2, 1897, consecrated:

  • Andrew Charles Albert McLaglan, Mar Andries, who on June 4, 1922, consecrated:

  • Herbert James Monzani Heard, Mar Jacobus n, who on June 13, 1943, consecrated:

  • William Bernard Crow, Mar Basilius Abdullah III, who on April 10, 1944, consecrated:

  • Hugh George de Willmott Newman, Mar Georgius I, who on July 6, 1956, consecrated:

  • Charles Dennis Boltwood, who on October 16,1966, consecrated:

  • Albert J. Fuge, who of May 27,1972, consecrated:

  • John Lawrence Brown, who on December 31, 1973, consecrated:

  • Donald Lawrence Jolly, who on March 16,1980, consecrated:

  • Robert Vincent Bernard Dawe, who on October 18, 1981, consecrated:

  • Francis Thorne-Coley, who on August 20, 1998, consecrated:

  • Lee Allen Petersen, who on November 18, 1998 consecrated:

  • Laurence Allan Jensen, Ph.D, D.D., who on January 1, 2000, in company with Lee Allen Petersen, consecrated:

  • Glenda Green, D.D., who on May 18, 2002, in company with Laurence Allan Jensen Ph.D, D.D, for Spiritus Sancti, consecrated:

  • Christopher J. Hegarty, Ph.D, D.D.

  • Since that time, on January 28, 2010, Laurence Allan Jensen, Ph.D, D.D, in company with Glenda Green, D.D., also consecrated:

  • Dale Miesen, D. D.

 

[ Back to Articles of Succession Page One ]

 

[ Ministry Courses ] [ History of the Church ][ Apostolic Succession ] [ Articles of Faith ] [ Services and Sacraments ] [ Higher Levels ] [ Key Officials ] [ Links ] [ Contact Us ] [ Home Page ]